اخبار و رویدادها

اخبـــــار و رویــــداد هـــا
لزوم توجه جدی تر به سیب و انگور ارومیه

لزوم توجه جدی تر به سیب و انگور ارومیه

نویسنده: Anonym/چهارشنبه, 28 بهمن,1394/دسته ها: اخبار

رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

طبق مطالعاتی که در حوزه اقتصادی شهرداری ارومیه در حال انجام است یکی از محورهای اساسی توسعه و پیشرفت شهر ارومیه ، ارتقای وضعیت معیشتی مردم و سطح قدرت خرید ، پس انداز و سرمایه گذاری  تک تک شهروندان میباشد.
دو محصول  سیب و انگور از این جهت برای ارومیه استراتژیک هستند که درآمد سرانه قشر عظیمی از شهروندان ارومیه ای بصورت مستقیم به این دو محصول بستگی دارد و بقیه شهروندان نیز بصورت غیر مستقیم از تبعات منفی یا مثبت آن در سطح معیشتشان برخوردار میشوند فلذا هر سالی که این محصولات به قیمت مناسبی به بازار عرضه میشوند ، وضع معیشتی و رفاه مردم ( از منظر اقتصادی ) ارتقا می یابد و یا بالعکس .
شهرداری ارومیه با یک رویکرد علمی و منطقی  از یکسال پیش اقداماتی را در این حوزه آغاز نموده است که از جمله میتوان به موضوع مطالعات ، نهاد سازی و ساختارسازی،ایجاد ارتباطات داخلی و خارجی اشاره نمود.
ندیم گفت : اینکه حدود ششصد  هزار تن سیب در سردخانه های استان منتظر بازار باشند و نهایت تلاش استانی در یکسال فقط صادرات  کمتر از ده درصد آن باشد لزوم توجه جدی تر به این دو محصول را می طلبد.
ندیم گفت : از قدیم الایام سیب و انگور ارومیه برند و شهرت جهانی داشت ولی در دهه های اخیر با ورود رقبای جهانی به بازار این دو محصول و عدم تدبیر لازم از سوی متولیان امر ، این دو محصول ارزش جهانی و جایگاه بازار خود را از دست داده اند.
وی ضمن تشکر از تمامی دست اندرکاران موضوع اعم از دولتی و عمومی و بخش خصوصی اعلام کرد که شهرداری را نیز بعنوان یک نهاد عمومی تاثیر گذار در کنار خود و همکار و همیار خود ببینند.
برنامه های شهرداری در خصوص این دو محصول استراتژیک در دو بخش میباشد:
الف ) بخش ستادی
ب ) بخش اجرایی
تعدادی از برنامه های شهرداری  در دو بخش فوق به شرح زیرمیباشد:
   ایجاد ساختارها و نهادهای لازم درون سازمانی و برون سازمانی از جمله تعریف وظایف ستادی  برای سازمان میادین میوه و تره بار شهرداری
  تشکیل اتاق سیب و انگور با حضور متولیان دولتی و عمومی و خصوصی اعم ازکشاورزان و باغداران ، تولیدکنندگان ، تجار و بازرگانان ، صاحبان سورتینگ و  سردخانه ها .
حمایت از راه اندازی پژوهشکده سیب و انگور برای دستیابی به ژنتیک این دو محصول و تولید محصولات با استانداردهای روز و خواست مشتری.
برقراری ارتباطات بین المللی برای هموار نمودن صادرات این دو محصول وحذف واسطه های غیر ضروری و ایجاد چرخه کارآمد در این حوزه .
حمایت و سرمایه گذاری مشترک برای صنایع تبدیلی ، بسته بندی و سورتینگ .  
ندیم گفت :
کشاورزان و باغداران ارومیه ای برای کسب سود بیشتر و عرضه محصولات خویش به کشورهای مختلف ، میبایست روی کیفیت محصول ، کاهش هزینه های تمام شده ، نوع بسته بندی و سورت  ، توجه اساسی داشته باشند در غیر اینصورت انتظار معجزه از بازار رقابتی نباید داشت.
ندیم گفت : تمام اقدامات شهرداری در این حوزه  ، در راستای سیاست های نظام ، سند چشم انداز ، وظایف ذاتی سازمانی  و همسو با اقدامات سایر فعالین این حوزه خواهد بود .
 
 

تعداد نمایش ها (741)/نظرات (0)

کلمات کلیدی:

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

نظرسنجی
نظر شما در مورد عملکرد سازمان سرمایه گذاری شهرداری ارومیه چیست ؟
ثبت نظر 
تقویم اخـــبار
«فروردین 1400»
شیدسچپج
20212223242526
272829303112
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
دی ان ان